Czwartkowy dzień z telewizyjnymi mistrzami noża i patelni!

PFC/Andersia, Malta Office Park 10.09.2015 09:38

JULIA CHILD

Urodziła się w Kalifornii jako najstarsze z trojga dzieci Julii Carolyn i Johna McWilliamsów. Ukończyła anglistykę w Smith College wMassachusetts i przez krótki okres pracowała w dziale reklamy firmy meblarskiej.
W czasie II wojny światowej rozpoczęła pracę w Office of Strategic Services, gdzie poznała swojego męża, Paula Childa. W 1946 roku wzięli ślub i wkrótce przenieśli się do Paryża, gdzie Julia Child w 1951 roku, jako pierwsza kobieta, ukończyła prestiżową szkołę kucharskąLe Cordon Bleu.
W 1961 roku ukazała się jej bestsellerowa 743-stronicowa książka kucharska z przepisami na francuskie dania Mastering the Art of French Cooking, napisana wraz z dwiema przyjaciółkami, Simone Beck i Louisette Betholle. Od 1963 Julia Child prowadziła telewizyjny program kulinarny, emitowany przez kolejnych 10 lat. Niemal do ostatnich lat swojego życia prowadziła także inne programy i wydawała kolejne książki kucharskie.
Jej sylwetka została świetnie zaprezentowana w filmie Julia & Julie, w którym samą Julię zagrała Meryl Streep.


SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Masz pytania? Chcesz nawiązać współpracę? Któreś z naszych dań smakowało Ci wybitnie i chcesz poznać sekrety naszego szefa kuchni? Dzwoń, mailuj - nasz team jest do Twojej dyspozycji!

Tel. +48 791 24 54 45 (PFC)
Tel. +48 536 27 88 29 (Zupy)
Mail: kontakt@marchewkowepole.com